Tak, można przedawkować magnez. Mimo że magnez jest minerałem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu i uczestniczy w ponad 300 reakcjach enzymatycznych, jego nadmiar może być szkodliwy, zwłaszcza gdy jest przyjmowany w formie suplementów bez nadzoru medycznego.

Objawy przedawkowania magnezu

– Nudności i wymioty

– Biegunka, która może prowadzić do odwodnienia

– Obniżone ciśnienie krwi

– Spowolnione tętno

– Zmęczenie i senność

– Problemy z oddychaniem

– Zaburzenia rytmu serca

Ryzyko hiperkalcemii

Stan, w którym poziom magnezu w organizmie jest wyższy niż normalny, nazywamy hiperkalcemią. Może on wystąpić głównie u osób z zaburzeniami funkcji nerek, które nie są w stanie odpowiednio usuwać nadmiaru magnezu z organizmu. Długotrwałe przyjmowanie dużych dawek suplementów magnezu również zwiększa ryzyko hiperkalcemii.

Dawkowanie magnezu

Zalecane dzienne spożycie magnezu różni się w zależności od wieku, płci i stanu zdrowia. W przypadku dorosłych kobiet wynosi ono około 310-320 mg, a dla mężczyzn około 400-420 mg. Suplementy magnezu nie powinny być przyjmowane w dawkach przekraczających zalecenia, chyba że pod ścisłym nadzorem lekarza.

Jak unikać przedawkowania magnezu

– Przestrzeganie zalecanych dawek suplementacji.

– Wybór diety bogatej w magnez, takiej jak zielone warzywa liściaste, orzechy, nasiona i pełnoziarniste produkty zbożowe, które są naturalnymi i bezpiecznymi źródłami magnezu.

– Regularne monitorowanie poziomu magnezu, szczególnie u osób z chorobami nerek lub przyjmujących suplementy magnezu w dużych dawkach.

Wniosek

Aby uniknąć ryzyka przedawkowania magnezu, najlepiej jest zdobyć ten pierwiastek ze zbilansowanej diety i suplementować rozsądnie, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Osoby, które mają problemy z nerkami lub przyjmują leki, które mogą wpływać na poziom magnezu, powinny być pod szczególną kontrolą medyczną.