Półpasiec, znany również jako herpes zoster, to choroba wywołana przez wirus Varicella zoster. Ten sam wirus odpowiada również za ospę wietrzną. Po przebyciu ospy wietrznej, wirus pozostaje w układzie nerwowym organizmu w stanie uśpienia i może zostać reaktywowany w późniejszym czasie życia, prowadząc do półpaśca.

Sposoby zarażenia półpaścem

Choć półpasiec i ospa wietrzna są wywoływane przez ten sam wirus, sposób ich przenoszenia jest różny. Osoba z aktywnym półpaścem może przenieść wirusa na osobę, która nigdy nie miała ospy wietrznej ani nie była szczepiona przeciwko niej. Wirus przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z wysiękiem z pęcherzy półpaśca.

Bezpośredni kontakt

Jeśli ktoś dotknie wysypki półpaśca na skórze osoby chorej, może zarazić się wirusem, jeżeli wcześniej nie miał kontaktu z wirusem Varicella zoster.

2. **Inhalacja:** Istnieje również niewielkie ryzyko zarażenia się poprzez wdychanie wirusa, który może zostać uwolniony w powietrze, gdy pęcherzyki są rozerwane.

Ochrona przed zarażeniem

Najlepszym sposobem ochrony przed zarażeniem się wirusem Varicella zoster jest szczepienie przeciwko ospie wietrznej i półpaścu. Szczepienia te skutecznie zmniejszają ryzyko zachorowania. Dodatkowo, unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami, które mają aktywną wysypkę półpaśca, również jest zalecane.

Leczenie i komplikacje

Jeśli ktoś podejrzewa, że mógł zarazić się półpaścem, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Wczesne leczenie antywirusowe może skrócić czas trwania choroby i zmniejszyć ryzyko powikłań. Do najpoważniejszych komplikacji należy neuralgia, która polega na przewlekłym bólu w obszarze, który wcześniej był dotknięty półpaścem.

Podsumowanie

Półpasiec jest chorobą wywołaną przez reaktywację wirusa Varicella zoster w organizmie. Można się zarazić od osoby z aktywnym półpaścem poprzez bezpośredni kontakt z wysypką lub, w rzadszych przypadkach, przez inhalację wirusa. Aby zapobiec zarażeniu, warto zastosować odpowiednie szczepienia i unikać kontaktu z chorymi.