In vitro, pełna nazwa „zapłodnienie pozaustrojowe”, to metoda leczenia niepłodności. Proces polega na zapłodnieniu komórki jajowej plemnikiem poza organizmem kobiety, a następnie wszczepieniu zarodka do jej macicy.

Etapy procedury in vitro

  1. Stymulacja jajników: Pacjentce podawane są hormony, aby pobudzić jajniki do produkcji większej liczby jajeczek.
  2. Pobranie komórek jajowych: Procedura polega na aspiracji dojrzałych jajeczek z jajników.
  3. Zapłodnienie pozaustrojowe: Pobrane jajeczka są zapładniane przez plemniki w laboratorium.
  4. Hodowla zarodków: Po zapłodnieniu zarodki rozwijają się w specjalnych warunkach przez kilka dni.
  5. Transfer zarodka: Najbardziej rozwinięty i zdrowy zarodek jest przekazywany do macicy kobiety w nadziei na implantację i ciążę.

Ile kosztuje in vitro?

Koszt procedury in vitro może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja kliniki, konieczność dodatkowych badań, ilość cykli leczenia czy wykorzystanie dodatkowych technik. W Polsce, cena jednego cyklu in vitro w klinikach prywatnych może wynieść od 7 000 do 15 000 złotych lub więcej.

Niektóre procedury, takie jak badania genetyczne zarodków, mogą znacząco zwiększyć koszt. Warto dodać, że w Polsce istnieją programy refundacji leczenia in vitro, które mogą częściowo pokryć koszty procedury dla kwalifikujących się par.

Podsumowanie

In vitro to metoda leczenia niepłodności, polegająca na pozaustrojowym zapłodnieniu jajeczka i późniejszym wszczepieniu zarodka do macicy. Koszty procedury mogą być zróżnicowane w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki oraz standardów danego ośrodka. Przy podejmowaniu decyzji o leczeniu warto skonsultować się z kilkoma klinikami, aby uzyskać pełny obraz dostępnych opcji oraz potencjalnych kosztów.