Refluks żołądkowo-przełykowy jest dość powszechnym schorzeniem, polegającym na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, co może prowadzić do podrażnienia i uszkodzenia błony śluzowej przełyku. Jeden z najlepszych sposobów diagnostyki i oceny stanu przełyku u osób z refluksowym zapaleniem przełyku to gastroskopia. Ale jak często należy ją wykonywać?

Gastroskopia – na czym polega?

Gastroskopia to badanie endoskopowe, podczas którego lekarz wprowadza przez usta do żołądka cienki, giętki endoskop, aby dokładnie ocenić błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest to najlepszy sposób na zobrazowanie ewentualnych zmian chorobowych.

Dlaczego gastroskopia jest ważna przy refluksie?

Przy długotrwałym refluksie żołądkowo-przełykowym istnieje ryzyko powstania trwałych uszkodzeń błony śluzowej przełyku, takich jak nadżerki, owrzodzenia czy metaplazja jelitowa (zespół Barretta) – stan przedrakowy. Gastroskopia pozwala na wczesne wykrycie tych zmian.

Jak często wykonywać gastroskopię?

1. **Pierwsze badanie**: Jeśli masz objawy sugerujące refluks, warto wykonać pierwszą gastroskopię w celu postawienia diagnozy i oceny stanu błony śluzowej przełyku.

2. **Przy braku poważnych zmian**: Jeśli Twoja błona śluzowa przełyku jest w normie lub wykazuje jedynie łagodne zmiany, lekarz może zalecić powtórzenie badania co kilka lat lub w razie nasilenia objawów.

3. **Przy poważniejszych zmianach**: Jeśli podczas badania zostaną wykryte poważniejsze zmiany, takie jak metaplazja jelitowa, lekarz może zalecić kontrolne badania co roku lub nawet częściej.

4. **Po leczeniu**: Jeśli byłeś leczony z powodu refluksowego zapalenia przełyku, lekarz może zalecić kontrolną gastroskopię po zakończeniu terapii, aby ocenić efekty leczenia.

Czynniki wpływające na częstość badania

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak często powinno się wykonywać gastroskopię przy refluksie. Częstość zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta, stopnia zaawansowania choroby, ryzyka wystąpienia powikłań oraz reakcji na leczenie.

Podsumowanie

Choć gastroskopia jest nieinwazyjnym badaniem, dla wielu osób może być ona dość niekomfortowa. Niemniej jednak jej rola w diagnostyce i monitorowaniu refluksu żołądkowo-przełykowego jest nieoceniona. Jeśli masz objawy refluksu, skonsultuj się z lekarzem gastrologiem w celu ustalenia odpowiedniego planu diagnostycznego i leczenia.