Pytanie „Dlaczego chcesz u nas pracować?” to jedno z najczęściej zadawanych podczas rozmów kwalifikacyjnych. Odpowiedź na to pytanie może zdecydować o tym, czy zostaniesz przyjęty do pracy, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek oraz przykładowe odpowiedzi.

Zrozum intencje rekrutera

Rekruter, zadając to pytanie, chce dowiedzieć się, czy:

1. Zrobiłeś domowe zadanie i dowiedziałeś się o firmie.

2. Czy twoje cele zawodowe i wartości są zgodne z misją i wizją firmy.

3. Czy jesteś naprawdę zainteresowany pracą w tej firmie, czy po prostu szukasz jakiejkolwiek pracy.

Przygotuj się

Zanim udasz się na rozmowę, dokładnie zapoznaj się z firmą:

1. Przestudiuj stronę internetową firmy, media społecznościowe oraz dostępne materiały prasowe.

2. Dowiedz się więcej o kulturze firmy, wartościach i misji.

3. Zorientuj się w produktach lub usługach, które firma oferuje.

Skonstruuj odpowiedź

Odpowiedź powinna być konkretne i odnosząca się do twoich osobistych doświadczeń i ambicji, a także do tego, co firma oferuje. Oto kilka przykładowych odpowiedzi:

1. „Wasza firma jest liderem w branży X, a ja od dawna interesuję się tą dziedziną. Chciałbym rozwijać się w środowisku, które jest innowacyjne i stawia na ciągły rozwój”.

2. „Podziwiam kulturę Waszej firmy i to, jak dbacie o rozwój pracowników. Chciałbym być częścią zespołu, który dąży do doskonałości i nie boi się wyzwań”.

3. „Produkty/usługi, które oferujecie, zawsze mnie fascynowały. Uważam, że mógłbym przyczynić się do ich dalszego rozwoju i poprawy”.

Unikaj ogólników

Unikaj odpowiedzi typu „Bo to dobra firma” lub „Słyszałem, że dobrze płacicie”. Takie odpowiedzi nie mówią nic konkretnego i mogą sprawić wrażenie, że nie jesteś szczególnie zaangażowany.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie „Dlaczego chcesz u nas pracować?”, pokaż, że dokładnie przyjrzeliście się firmie i że masz konkretne powody, dla których chciałbyś do niej dołączyć. Twoja odpowiedź powinna być szczera, konkretna i ukierunkowana na to, co możesz zaoferować firmie, a także na to, co firma może zaoferować tobie.