Lewatywa jest procedurą polegającą na wprowadzeniu wody lub innego roztworu do jelita grubego przez odbyt w celu jego oczyszczenia. Jeżeli nie masz profesjonalnego zestawu do lewatywy, istnieje kilka domowych sposobów, by przeprowadzić tę procedurę, choć zawsze warto zachować ostrożność. 

Butelka z miękkim wylotem

Butelka z miękkim wylotem, taką jak te stosowane do karmienia niemowląt, może posłużyć jako prosty aplikator. Napełnij ją letnią, przegotowaną wodą i delikatnie wprowadź wylot do odbytu, po czym wyciśnij wodę do wnętrza jelita.

Strzykawka bez igły

Duża strzykawka (np. 50-100 ml) bez igły może również służyć do wprowadzenia wody do jelita. Należy ją napełnić letnią, przegotowaną wodą, a następnie delikatnie wprowadzić końcówkę do odbytu i wcisnąć tłok.

Kubek i rurka

Możesz również użyć miękkiej rurki (np. z plastikowego kroplomierza) i kubka z wodą. Umieść rurkę w kubku z letnią, przegotowaną wodą, a drugi koniec wprowadź do odbytu. Unieś kubek wyżej, aby woda mogła swobodnie przepływać do jelita.

Przygotowanie roztworu

Do lewatywy często używa się czystej, przegotowanej wody w temperaturze ciała. Jednak niektórzy dodają do wody sól (1 łyżeczka soli na 1 litr wody) lub inne składniki, jak np. rumianek. Ważne jest, aby unikać drażniących substancji.

Podsumowanie

Chociaż domowe metody wykonania lewatywy mogą być przydatne w niektórych sytuacjach, zawsze warto zachować ostrożność. Należy unikać wprowadzania do jelita substancji drażniących lub toksycznych. Jeżeli masz wątpliwości czy potrzebujesz lewatywy lub jak ją przeprowadzić, zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.